Tegoroczne „Warsztaty Literackie pod Śnieżką” w Karpaczu, zorganizowane przez Stowarzyszenie Jeleniogórski Klub Literacki kontynuują tradycję biesiad artystycznych Klubu sięgającą ćwierć wieku! Karpacz jest stolicą literacką od 12 lat. Są tutaj organizowane regularnie co roku jesienią warsztaty literackie. Gościmy krytyków, satyryków, malarzy, pisarzy i innych artystów.
Tegoroczny plener odbył się dzięki współpracy z Książnicą Karkonoską oraz dofinansowaniu Urzędu Miasta Karpacz. Za co bardzo dziękujemy!
Zakwaterowanie uczestnikom zapewniła Pani Danuta Adamczyk właścicielka pensjonatu „Dom Natury” w Karpaczu przy ul. Nadrzecznej 3.
Pani Danuta jest miłośniczką sztuki i literatury, sama bierze udział w warsztatach a przy tym dba aby artystom nie brakowało przestrzeni do kulturalnego rozwoju ducha i ciała.

Plener poprzedziła promocja Almanachu „Wielkie wierszowanie w Jeleniej Górze AD 2012”, które odbyło się w piątek 12 października br. w Książnicy Karkonoskiej. Tom nawiązywał do wydarzenia, pod tym samym tytułem, z czerwca br. roku, kiedy jeleniogórska młodzież uczestniczyła w wykładzie Pana Stanisława Srokowskiego „Czy jesteś w potrzebie – poezjo patriotyczna” oraz w wykładzie Mirosława Gontarskiego „Haiku, czyli o przekraczaniu stereotypów wierszowania”. Podczas warsztatów uczestnicząca młodzież i członkowie SJKL tworzyli teksty literackie, które zostały pomieszczone w Almanachu. Redakcją książki zajął się Mirosław Gontarski a posłowie napisała dr Alina Bernadetta Jagiełłowicz. Uhonorowaniem promocji w Książnicy była obecność i wystąpienia Panów Srokowskiego i Gontarskiego promujących idee tomu i młodych autorów. Młodzież i członkowie SJKL prezentowali swoje utwory zamieszczone w Almanachu.

Uroczyste otwarcie “Warsztatów pod Śnieżką” nastąpiło w Bibliotece Miejskiej w Karpaczu wystąpieniem Prezes SJKL Pani Elżbiety Kotlarskiej, Prezesa Dolnośląskiego Oddziału ZLP Andrzeja Bartyńskiego, wykładem Pana Stanisława Srokowskiego: „Jaka jesteś poezjo polska”. Radosnym akordem otwarcia była promocja satyrycznego tomiku „I słowa i drzazgi” Cezarego Kolenkiewicza. Muzyczno-wokalnych doznań przybyłym dostarczył Janusz Krzysztoszek.
img_0001a

Cezary Kolenkiewicz

Cezary Kolenkiewicz


Po wieczornym spacerze i powrocie do „Domu Natury” poeci przy lampce aromatycznego wina czytali wiersze zawarte w Almanachu oraz prezentowali swoje najnowsze tomiki poetyckie. Nowe książki promowali: Elżbieta Śnieżkowska-Bielak z tomem  pt. „Co bajka opowie o Pięknym Gryfowie. Wędrówki z Kwisaczkiem i Bajką”, Monika Maciejczyk z tomikiem „Polskie drogi”, Barbara Anna Pawłowicz  z „Zatańczyć z miłości” i Izabela Monika Bill z „Seksapilem duszy”.
Sobota 13.10.2012 rozpoczęła się porannym wykładem dr Wiesława Prastowskiego, członka ZLP i specjalisty chorób wewnętrznych i angiologii nt. twórczości literackiej lekarzy-literatów. Następnie krakowski poeta Roman Honet  przedstawił upoglądowione rozważania dotyczące „wehikułów poetyckich” oraz „poetyckich pól minowych”. Ukazał najczęściej popełniane błędy przy tworzeniu wierszy. Dowcipnie i pobudzająco do refleksji wskazywał na sposoby ich unikania i apelował o poszukiwanie własnego poetyckiego stylu. Tego dnia poeta wygłosił także wykład nt. „Podmiot liryczny w wierszu”.
Popołudnie upłynęło w iście poetyckiej pogodzie ducha. Wystrojone w kolorowe sukienki góry cieszyły oczy i zachęcały do spacerów wśród szczytów wyobraźni. Janusz Krzysztoszek zaproponował wycieczkę do malowniczo położonej Przesieki, do „ogrodów japońskich” Gospodarstwa Agroturystycznego „Kurosiówka” u Państwa Ireny i Władysława Kurowskich. Tam poeta-filozof Mirosław Gontarski skorzystał z okazji by w oryginalnej scenerii poczytać nam swoje haiku.
Po kolacji zgłębiano tajniki pisania haiku, dzięki wykładowi Mirka Gontarskiego. Potem nastąpiły konsultacje indywidualne z Panami: Andrzejem Bartyńskim, Wiesławem Prastowskim, Romanem Honetem i Mirosławem Gontarskim.
Emocje związane z konsultacjami opadły dzięki wyprawie duchowej do Indii szlakiem slajdów Pana Kazimierza  Pichlaka. Fotografie skute lodem i owiane zimnem białych gór były niesamowitą ucztą dla wyobraźni słuchających opowieści autora. Wyraźne ocieplenie atmosfery nastąpiło po prezentacji tomiku „Kameleony” Izabeli Moniki Bill. Książka wywołała dyskusję damsko-męską i interesującą poetycką polemikę.
Niedzielę 14.10.2012 rozpoczęła mszą w intencji zmarłych poetów. Po śniadaniu miało miejsce zebranie nadzwyczajne SJKL. Przyjęto rezygnacje z funkcji w Zarządzie Stowarzyszenia kol. Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak i Anny Glinieckiej. Powołano na funkcję zastępcy Prezesa SJKL Mirosława Gontarskiego oraz Cezarego Kolenkiewicza na funkcję Skarbnika SJKL.
Ostatnim akordem Warsztatów pod Śnieżką był poranek z poezją mistrza sztuki poetyckiej Andrzeja Bartyńskiego. Forma przekazu i mądrość myśli urzekały słuchaczy. Na koniec wystąpienia Mistrza jego żona Pani Krystyna Bartyńska przeczytała opowiadanie „Liryczna piosenka o brzuchu” z cyklu „Rozmowy na globie – człowieka o sobie” drukowane w miesięczniku „Gazeta kulturalna” w Zelowie pod redakcją Andrzeja Dębkowskiego.
karpacz3
Południe poeci przywitali ostatnimi plenerowymi wierszami. Potem każdy powrócił do swojej rzeczywistości tak jak każdy wyraz w wierszu ma swoje miejsce.