20 listopada 2016 r minęła 97. rocznica urodzin Henryka Tomaszewskiego (1919-2001) wybitnego reżysera teatralnego i twórcy pantomimy. W kameralnym gronie przyjaciół i wielbicieli na cmentarzu przy Kościele Wang w Karpaczu przy grobie Pana Henryka została odmówiona modlitwa. Jak co roku inicjatorką urodzin Mistrza była nasza koleżanka z SJKL Urszula Jonkisz.
 
Wrocławskiemu Teatrowi Pantomimy Henryk Tomaszewski poświęcił całe życie, pracując w nim, występując i tworząc nieprzerwanie od 1959r. Mówiono o nim „malarz gestów”, bo dla niego każdy ruch człowieka miał swoje piękno i był wyrazem życia. Mim grający w spektaklu nie był dla Tomaszewskiego tylko „opowiadaczem” wydarzeń, mim miał wydobyć to, co ukryte w ludzkiej duszy i niewyrażalne słowami. A to okazuje się jest bardzo dużo – to sedno sztuki.
Dopełnieniem teatralnych pasji artysty było kolekcjonerstwo. Po całym świecie Mistrz zbierał lalki, których pokaźną kolekcję przekazał miastu, powołując do życia Muzeum Zabawek będące jego własnym autorskim pomysłem.
Z okazji urodzin Mistrza zostanie także wydana publikacja „Urodziny Henryka”. Urszula Jonkisz i jej córka Diana zorganizowały także konkurs plastyczny i poetycki pt. „Mim”, w którym udział biorą dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Karpaczu.