Tym razem w dniach 3-5 października 2014 r.
i tym razem w gościnnych progach Hotelu „Karpacz”
odbyły się coroczne Warsztaty Literackie pod Śnieżką

 

 • Jeszcze przed inauguracją warsztatów uczestnicy wzięli udział w wernisażu malarstwa Izy Koch pt. „W międzyczasie” – Muzeum Lalek w Karpaczu.
 • Warsztaty uroczyście otworzyła prezes Stowarzyszenia Jeleniogórski Klub Literacki – Elżbieta Kotlarska, udekorowana – przez zgromadzonych – wieńcem z liści laurowych…

Karpacz-03

 • Warsztaty rozpoczęły się „ostro”. Na pierwszy ogień uczestnicy zetknęli się z „poezją lingwistyczną”. Tadeusz Sznerch z Legnicy przedstawił wiersze Joanny Mueller i starał się namówić na „grę w chowanego” z wierszem lingwistycznym. Te zajęcia kończyły się burzliwą dyskusją nad prezentowanymi wierszami poetki, ale też nad sensem uprawiania lingwistycznej poetyki…

Karpacz-07

Tadeusz Sznerch


Karpacz-01
Karpacz-05
Karpacz-06

 • Pierwszy wieczór zakończyła promocja książki red. Andrzeja Kępińskiego pt. „Ukraina po obu stronach Dniestru”. Słuchaliśmy wspomnień z pobytu autora na Ukrainie oraz jego refleksji nad współczesnymi problemami naszej części Europy… Oglądaliśmy też fragmenty jego filmu dokumentalnego pt. „Tron na Ukrainie” (fotografie nie wyszły 🙁 ).

 ∗ ∗ ∗

 • Sobota była głównym dniem naszych warsztatów. Rozpoczął go wykład prof. Marii Pąchalskiej pt. „Neuronauka a sztuka dla zdrowia człowieka”. Wspaniały wykład, poparty multimedialnymi ilustracjami i licznymi przykładami terapii sztuką, przybliżający najnowsze zdobycze neuronauk oraz wpływu sztuki na proces zdrowienia i profilaktyki zdrowia przez sztukę.

Karpacz-11
Karpacz-10
Karpacz-12

 • Pani Profesor przekazała na ręce Elżbiety Kotlarskiej, Mirosława Gontarskiego i Barbary Pawłowicz prestiżowe wyróżnienia Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego „Virtuti Medicinali 2014„, przede wszystkim za działania na rzecz rozpowszechniania sztuki w procesie zdrowienia. Te nagrody bardzo nas zaskoczyły… i jesteśmy wdzięczni za zauważenie naszych głębokich starań w procesie usprawniania procesu uzdrawiania chorych.

Karpacz-67

 • Dyskusje po wykładzie trwały do obiadu…

Karpacz-08

Karpacz-14

prof. zw. dr hab. Maria Pąchalska

 • Sobotni wieczór rozpoczęły zajęcia warsztatowe nad tekstami uczestników, które poprowadził prof. Stefan Bednarek. Czytanie wierszy przeciągnęło się na niedzielny poranek. Profesor nie szczędził celnej krytyki, ale zauważał trafione metafory. Wszyscy stwierdziliśmy, że były to bardzo cenne zajęcia…

Karpacz-15

prof. Stefan Bednarek


Karpacz-40
Karpacz-16
Karpacz-17
Karpacz-18
Karpacz-19
Karpacz-20
Karpacz-21
Karpacz-22
Karpacz-23
Karpacz-24
Karpacz-25
Karpacz-28
Karpacz-29
Karpacz-50
Karpacz-52
Karpacz-53
Karpacz-54

 • Wieczór autorski Zbigniewa Mysłowieckiego, poety z Warszawy zakończył się burzą oklasków…

Zbigniew Mysłowiecki

Zbigniew Mysłowiecki


Karpacz-38 Karpacz-39
Karpacz-27
Karpacz-42

 • Późnym wieczorem rozpoczęła się Biesiada Literacka w artystycznej pizzerii „Pico Bello„. Właściciel Janusz Krzystoszek zaprosił nas na wspaniały koncert w wykonaniu własnym i jego przyjaciela, znakomitego skrzypka, Michała. Repertuar był porywający i wciągnął wszystkich do „czynnego” uczestnictwa.

Karpacz-43
Karpacz-44
Karpacz-45
 
Karpacz-49

Karpacz-61

obraz podarowany SJKL przez prof. M. Pąchalską

 • W niedzielę o 7.30 spotkaliśmy się na mszy św. w intencji naszych zmarłych kolegów i błogosławieństwo dla obecnych…
 • Rozstaliśmy się w pokoju po drugiej części rozmów o literaturze z prof. Stefanem Bednarkiem

wspólna fotografia tych, którzy zostali do końca

wspólna fotografia tych, którzy zostali do końca (fot. J. Skwarczyński)


Za gościnę dziękujemy obsłudze Hotelu „Karpacz”, za smaczne śniadania i obiady restauracji „Komószek”  (Karpacz, ul. Konstytucji 3 Maja 11)!!!

Do zobaczenia za rok!

(foto M. Gontarski – przez to nieobecny na zdjęciach…)