Spotkanie z poezją, sztuką i jej twórcami oraz nastrojowe ballady przy akompaniamencie gitary – to wszystko za sprawą Świątecznego Jarmarku Artystycznego, zorganizowanego 7 grudnia 2012 r. przez Stowarzyszenie Jeleniogórski Klub Literacki. Do hallu ratusza zawitali poeci, artyści oraz miłośnicy szeroko pojętej sztuki.
Z inicjatywy SJKL, przy współpracy z Urzędem Miasta, powstał pomysł na niecodzienne wydarzenie. Oto ratusz miejski otworzył bramy do świata kultury i sztuki, z którą mogli spotkać się wszyscy jeleniogórzanie.
Jak przystało na jarmark, każdy mógł nabyć tomiki poezji lub almanachy skupiające twórczość naszych regionalnych literatów. Tematyka wierszy była niezwykle zróżnicowana. Niektóre z nich utrzymane w duchu patriotyzmu, inne zaś odzwierciedlały fascynację karkonoską przyrodą lub życiem codziennym, na które poeci patrzą z przekorą, ale i z nadzieją na lepszą przyszłość. Warto wspomnieć także o twórczości utrzymanej w klimacie haiku, która cieszy się coraz większą popularnością w naszym regionie.
Świąteczny Jarmark Artystyczny stanowił idealną okazję, aby osobiście spotkać się ze swoimi ulubionymi autorami. Do jeleniogórskiego ratusza zawitali między innymi Elżbieta M. Kotlarska – Prezes Stowarzyszenia, Wiesława Siemaszko-Zielińska, Ewa Równicka, Anna Lechowicz, Izabela Monika Bill, Beata Rokicka – organizatorka i prowadząca Jarmark, Jerzy Suchocki i Mirosław Gontarski. W trakcje imprezy miało też miejsce głośne czytanie poezji. Poeci zaprezentowali utwory ze swoich autorskich tomików lub almanachów. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się almanach wydany przez SJKL, Wielkie Wierszowanie w Jeleniej Górze AD 2012. Dzięki temu, że Jarmark zgromadził tak wielu współautorów almanachu, odwiedzający mogli zebrać autografy i porozmawiać z autorami na temat ich dorobku literackiego. Zebrani mieli też okazję usłyszeć wiersze jeszcze nie opublikowane, między innymi Izabeli Moniki Bill, które – jak zapowiedziała autorka – niedługo znajdą się w jej nowym tomiku.
Sporym zainteresowaniem cieszyły się ozdoby oraz grafiki stworzone przez naszych regionalnych artystów: wspaniałe grafiki Joanny Małoszczyk oraz magiczne anioły Marii Maczkowskiej, a także ręcznie zdobione wyroby ze szkła, niezwykle uzdolnionych artystek z BWA. O oprawę muzyczną zadbał Ryszard Stańko, który przy akompaniamencie gitary i harmonijki ustnej zaśpiewał kilka ze swoich autorskich ballad, stanowiących idealne uzupełnienie tej świątecznej i artystycznej atmosfery.
Szczególne podziękowania za współpracę  i pomoc należą się:
Naczelnikowi Wydz. Dial. Społ. Urzędu Miasta – Zygmuntowi Korzeniewskiemu;
Dyrektor Książnicy Karkonoskiej – Alicji Raczek
Członkom SJKL.
 
SJKL ma nadzieję, że Świąteczny Jarmark Artystyczny stanie się imprezą cykliczną i jeszcze więcej artystów z Jeleniej Góry i okolic będzie chciało zaprezentować swój dorobek mieszkańcom Jeleniej Góry, a jeleniogórzanie przyjmą ich równie ciepło i serdecznie.