W sobotę 09.02.2013 r. odbyło się interesujące spotkanie twórców regionu w  Miejskim Domu Kultury „Muflon”. Spotkali się przedstawiciele różnych środowisk edukacyjno-artystycznych i debatowali o przyszłości kultury w Jeleniej Górze.
Spotkanie otworzyła inicjatorka debaty, posłanka Ziemi Jeleniogórskiej, Zofia Czernow. Z dużą troską rozmawiano o tym w jaki sposób Samorząd i Urząd Miasta Jeleniej Góry może wspierać artystów i twórców, a także propagować wiedzę o kulturze i sztuce naszego regionu wśród młodego pokolenia.
Wypowiadali się:

  • Wioletta Pietrzak, prowadząca Artystyczną Galerię Izerską w Kromnowie;
  • Beata Konecka, nauczycielka w Liceum Plastycznym, zajmująca się działalnością edukacyjno-artystyczną w Szklarskiej Porębie;
  • Beata Chlebowska, prowadząca wraz z mężem Pracownię Witraży w Antoniowie oraz warsztaty dla zainteresowanych;
  • Andrzej Boj-Wojtowicz z Borowic, znany malarz-portrecista, prowadzący wraz z żoną rzeźbiarką Ewą Jonas-Wojtowicz (autorka rzeźby „Jelonia” przy BWA w Jeleniej Górze), warsztaty artystyczne o rozbudowanej autorskiej formie;
  • Zbigniew Frączkiewicz  rzeźbiarz, twórca słynnych „Ludzi z żelaza”;
  • Małgorzata Kowzan, producentka „zdrowej żywności”, „ekologicznych poduszek”, poetka;
  • Mariusz Mielęcki z Popielówka koło Lubiemierza, zajmujący się malarstwem, rzeźbiarstwem i scenografią;
  • Maria Maczkowska poetka, była nauczycielka, autorka programu „Makrobiotyka a zdrowie”;
  • oraz członkowie SJKL: prezes Elżbieta Maria Karmelita-Kotlarska, wiceprezes Mirosław Jerzy Gontarski, sekretarz Beata Rokicka i skarbnik Cezary Kolenkiewicz. Podczas prezentacji działań  SJKL, prezes Elżbieta Kotlarska przedstawiła krótką historię Stowarzyszenia, działającego w naszym regionie ponad 60 lat. Następnie opowiedziała o projekcie „Wielkie wierszowanie”, scalającym pokolenia twórczo obecnych jeleniogórzan i zaprosiła serdecznie p. Zofię Czernow oraz wszystkich obecnych na spotkanie w Książnicy Karkonoskiej 11 lutego, o godz. 17.00. Ponadto Mirosław Gontarski przedstawił projekt Międzynarodowego Sympozjum Naukowego: „Humanizm a medycyna. Artyści dla zdrowia” i wraz z prezes E. M. Kotlarską zaprosili do udziału w projekcie pozostałych gości reprezentujących różne środowiska twórcze. Posłanka poparła tę inicjatywę.

W dalszej części spotkania miała miejsce debata o wspólnym projekcie artystycznym, ukazującym szerokie spektrum twórczości naszego regionu o charakterze edukacyjnym i promocyjnym. Pani Zofia Czernow zebrała wszystkie propozycje i uzgodniono kolejne spotkania dające szanse realizacji zamierzeń.
(tekst powstał na podstawie relacji Beaty Rokickiej)