13 lutego 2015 r. w gościnnej Książnicy Karkonoskiej
odbyły się

„Karnawałowe Promocje Artystyczne ZIMA 2015”

Podczas imprezy odbyła się promocja tomu poetyckiego naszego kolegi Roberta Urbaniaka pt. „Przeminie”. Tom jest zbiorem jego „miniatur rytualnych” (proponowanej przez autora nowej formy literackiej – wzorowanej na podobnych dokonaniach Grupy Literackiej „Pilleus”). Książka została wydana we Wrocławiu w 2013 roku przez Wydawnictwo „Lena” (red. M. Gontarski).
ru-przeminie
Podczas promocji Robert Urbaniak zaprezentował dwa autorskie filmy, w których przedstawił miniatury poetyckie poświęcone miłości i śmierci. Promocję prowadziła Elżbieta Kotlarska, prezes SJKL.

FOTO1026i

Elżbieta Kotlarska w rozmowie z autorem tomiku „Przeminie” Robertem Urbaniakiem.


FOTO1028i

Robert Urbaniak


W drugiej części promowaliśmy wydany ostatnio almanach „Karpacz w piórach” (red. E. Kotlarska) będący literackim podsumowaniem działań artystycznych członków naszego stowarzyszenia w 2014 roku.
karpaczwpiorach-798x1024
W 2014 roku organizowaliśmy m.in. Wielkie Wierszowanie AD 2014, Wierszowany Koniec Lata 2014 i Warsztaty pod Śnieżką w Karpaczu. Te działania wygenerowały wiele tekstów, które pomieściliśmy w naszym corocznym almanachu. Jak zwykle w almanachu zmieściły się też wiersze młodych adeptów pióra (uczestników Wielkiego Wierszowania) oraz wiersze i opowiadania naszych przyjaciół (m.in. z ZLP) oraz sympatyków.
FOTO0996i

Promocja odbyła się przy pełnej widowni…


FOTO1009i
Podczas promocji obecni Autorzy recytowali wiersze zamieszczone w almanachu a antrakty wypełniała muzyka na żywo w wykonaniu naszego kolegi Janusza Krzystoszka i Michała Gołębiewskiego.
FOTO1035i
Ostatnim akcentem był wernisaż wystawy Urszuli Hellebrand pt. „W drodze do serca”. Ciekawe kolaże, fotografie i obrazy są do obejrzenia do 13 marca 2015 r. w Galerii „INSPIRACJE” w Karkonoskiej Książnicy.
FOTO1057i

Alicja Raczek otwiera wystawę Urszuli Hellebrand (obok)


 
W katalogu wystawy czytamy:

Wystawa Urszuli Hellebrand W drodze do serca jest retrospekcją miłości. Z codziennej materii życia Artystka wydobywa uczucia i emocje towarzyszące człowiekowi od chwili narodzin aż do samej śmierci. Okazuje się, iż one nie w czym innym, lecz właśnie w miłości znajdują usprawiedliwienie dla siebie, ale także przyjmują właściwą treść i nadają sens ludzkiemu istnieniu. Zmaganie z tworzywem malarskim odzwierciedla mozolne przypominanie sobie subtelnych odcieni niewinności, ulotności, fascynacji, entuzjazmu, czułości, oczarowania, z jakimi miłość igra w toni spojrzenia czy w tajemnym uśmiechu. Ale też nie brak tu bólu, cierpienia, tęsknoty – miłości owiniętej sprężynami, zamkniętej w sieci, poranionej cierniami…
(A. Jagiełłowicz)

Zapraszamy do lektury tomu Roberta UrbaniakaPrzeminie, almanachu – Karpacz w piórach oraz do obejrzenia wystawy Urszuli HellebrandW drodze do serca.