W środę 26 czerwca 2013 r. w Książnicy Karkonoskiej odbyła się promocja najnowszego tomiku Prezes SJKL, Elżbiety M. Karmelity-Kotlarskiej pt. „Inna wiosna”
1372263935393
wydanego w prestiżowej wrocławskiej oficynie „Wydawnictwo Lena”. Redakcją zajął się Mirosław Jerzy Gontarski. On też zaprojektował okładkę i zajął się graficzną oprawą książki. Wstępem opatrzył zanany wrocławski poeta i krytyk literacki Tadeusz Lira-Śliwa. Posłowie napisała wrocławska filozof dr Alina Bernadetta Jagiełłowicz.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przy pełnej sali konferencyjnej jeleniogórskiej Książnicy byliśmy świadkami prawdziwego poetyckiego święta i oryginalnego pożegnania wiosny. Wiersze z tomiku prezentowali: Autorka Elżbieta M. Karmelita-Kotlarska, poetka Barbara Pawłowicz i poeta Mirosław Gontarski. W tle rozbrzmiała muzyka Vivaldiego („Wiosna” z jego „Czterech pór roku”), która była doskonałym dopełnieniem czytanych strof. Muzycznie program wzbogacił także nasz kolega Janusz Krzystoszek swoimi udanymi interpretacjami poezji śpiewanej.
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Czytane wiersze przykuwały uwagę i nic nie mąciło ciszy. Zapanowało swoiste misterium pożegnania wiosny. Poezja niosła czułość, a nie afektowaną czułostkowość, jak celnie zauważył we wstępie do tomu Tadeusz Lira-Śliwa:

Poezja ta jest konstruktywna, rygorystyczna i widzialna…

12) 26.6.13r. – f.JW – IMG_5117-001
 
W tomiku „Inna wiosna” przeczytamy piękną i głęboką poezję. Miejmy nadzieję – wraz z Tadeuszem Lirą-Śliwą – że ten refleksyjny zbiór wierszy zyska uznanie u Czytelników i krytyków literackich.
 
11) 26.6.13r. – f.JW – IMG_5115-001
Tak jak zauważa w Posłowiu Alina Jagiełłowicz:

Po lekturze tomiku zamyślmy się przez chwilę nad konfliktem uczuć, nie bójmy się zajrzeć mu prosto w oczy, bowiem zrozumienie tej słabości da moc do zerwania śmiertelnego kwiatu Moreny raz na zawsze, by już tylko inna wiosna miłości mogła rozkwitać wiecznie

09) 26.6.13r. – f.JW – IMG_5112-001
Cieszymy się, że na tym wspaniałym wieczorze pojawili się znakomici goście. Ordynatorzy i lekarze, członkowie ogólnopolskich związków twórczych, działacze kultury i przedstawiciele lokalnych władz.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Dziwne „pożegnanie wiosny”. Z tego wieczoru nikt nie chciał wyjść pierwszy
IMG_20130626_184328